BoyzForum! BoyzForum! - forum gay Indonesia www.boyzforum.com

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Selamat datang di situs Boyzforum yang diarsipkan oleh Queer Indonesia Archive. Forum untuk komunitas gay Indonesia yang populer ini didirikan pada tahun 2003, dan ditutup pada tanggal 15 Desember 2020.

Forum ini diabadikan untuk kepentingan sejarah. Tidak akan ada konten baru di forum ini. Silakan menikmati forum ini sebagai potongan dari sejarah queer Indonesia.

have you ever felt that your parents might understand that you are gay?

13

Comments

• Difrent wrote: »
    I have already coming out to my parents. How they react? At first they were dissapointed.One week after coming out, my parents didnt want to talk to me. After that, we have a family conversation my parents told me that they loved for what I am. A lot of things they said to me. My dad told me to get a manly boyfriend that not a flamboyant one(banci), because he thinks why you would be gay if choose banci he thinks that I better get a girlfriend. My mom wish for a sweet grandchildrens with my bf :') (I dont have a bf yet). Eventhough my parents accept me for being gay, actually I am not ready for being gay/bi.

Curhatan si @YourSenpai
  • Fuck off m8
    And burn yourself
    Fucking degenerate
  • Hahahaha
  • Do they understand?
    No, I don't think they would understand :cry: #NangisDiPojokan #DoktrinAgama

Do they know?
    I think deep in their heart they might have suspected it already but are still in denial. #DontAskDontTell
  • oh em jeeh~
  • Gue yakin bgt nyokap gue nyadar klo gue gay. I'm her son, afterall... Pasti lah dia nyadar, dia udah ngurusin gue dari gue keluar dari rahimnya, gak mungkin klo gak mengenal anaknya sendiri. Hanya saja, gue sm nyokap gak pernah bicara serius masalah orientasi gue ini. Kyknya sama2 tau aja deh.
  • No. My parents ditched me when i was 3
  • Mungkin mamaku juga tau kali ya~ mama restui anakmu ini sama cowok itu :trollface:

#mabokmicin
  • Kayanya org tua gue gatau, soalnya mereka kolot sama ini hal, jadi gue juga ga mau ngobrolin urusan ini sama ortu. Kalo kakak kakak mah udah kode keras ke gue, mungkin nunggu pengakuan aja. Tapi ga kunjung gue lakukan.
  • No. Mereka kurang peka
  • NO.. I'm a good liar
  • Yes, they already know
Sign In or Register to comment.